W 2025 roku przypada wyjątkowy jubileusz – 100-lecie utworzenia policji kobiecej w Polsce. Wydarzenie to ma swoje korzenie w 1925 roku, kiedy to minister spraw wewnętrznych polecił powołanie do życia jednostki dedykowane kobietom w służbie policji. Historia ta jest nie tylko przejawem postępu społecznego, ale również ukazuje, jak ewoluowały role kobiet w bezpieczeństwie publicznym. Celem jubileuszu jest nie tylko upamiętnienie dotychczasowych osiągnięć, ale także refleksja nad wyzwaniami, jakie wiązały się z wprowadzeniem kobiet do tej ważnej instytucji.
Dokładnie 26 lutego 1925 roku minister Cyryl Ratajski wydał polecenie dotyczące powołania policji kobiecej, a pierwsze szkolenie dla przyszłych policjantek rozpoczęło się w kwietniu tego samego roku w Warszawie. W stolicy przeszkolono wówczas 30 kobiet, które miały być przygotowane do walki z ówczesnymi problemami społecznymi, takimi jak nierząd czy handel ludźmi. Tworzenie tej formacji napotykało różne trudności, ale z czasem policja kobieca zaczęła zyskiwać na znaczeniu, organizując kolejnych kursów i szkolenia w kolejnych latach.
Osiągnięcia kobiet w polskiej policji nie pozostają bez echa w skali międzynarodowej. W 1935 roku angielskie policjantki goszczą w Polsce, aby zapoznać się z formacją policji kobiecej. Doceniają one profesjonalizm i skuteczność polskich koleżanek, co wskazuje na wysoką jakość pracy wykonywanej przez policjantki w Polsce. Dziś, sto lat po utworzeniu tej służby, w polskiej Policji pracuje ponad 38 tysięcy kobiet, w tym 20 215 policjantek, które pełnią kluczowe rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa społecznego. Jubileusz ten stanowi okazję do świętowania i docenienia wkładu kobiet w tę ważną dziedzinę życia społecznego.
Źródło: Policja Miechów
Oceń: 100-lecie obecności kobiet w Policji w Polsce
Zobacz Także