Antoni Słociński


Antoni Zygmunt Słociński, urodzony 2 maja 1925 roku w Miechowie, był niezwykle utalentowanym polskim aktorem, reżyserem oraz pedagogiem.

Jego wkład w kulturę teatralną w Polsce uznawany jest za niezwykle istotny, zwłaszcza w kontekście jego działalności jako dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Baj Pomorski w Toruniu, gdzie pełnił tę funkcję w latach 1980–1988.

Słociński zmarł 4 maja 2018 roku w Toruniu, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny oraz ważny ślad w polskiej sztuce teatralnej.

Życiorys

Antoni Słociński, jeszcze podczas swoich studiów w Państwowej Szkole Dramatycznej w Krakowie, rozpoczął swoją współpracę z Teatrem Starym im. J. Słowackiego, który stał się jego artystycznym domem przez następne dziewięć lat. Dokończył studia reżyserskie, co umożliwiło mu łączenie kariery aktorskiej, w którą zaangażował się w setkach ról, z pracą jako reżyser – może pochwalić się ponad dwudziestoma realizacjami.

Od 1950 roku Słociński działał także jako instruktor teatralny w ruchu amatorskim. W latach 1958–1967 prowadził zajęcia w Studium Teatralnym Centralnej Poradni Amatorskiego Ruchu Artystycznego, obok wybitnych nauczycieli takich jak Józef Gruda, Lidia Zamkow, Leszek Herdegen oraz Jerzy Nowak. Słociński łączył działalność teatralną z pedagogiczną, będąc asystentem na Wydziałach Lalkarskim i Aktorskim PWST w Krakowie.

Przygotowanie do prowadzenia zajęć fakultatywnych z zakresu teatru uzyskał dzięki ukończeniu Międzywydziałowego Studium Kulturalno-Oświatowego na Uniwersytecie Śląskim, a także w Państwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy oraz na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Pełnił rolę dyrektora oraz kierownika artystycznego Teatru Zagłębia w Sosnowcu w latach 1971–1976. Następnie pracował jako aktor w Teatrze Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu (1976–1977) oraz w Teatrze Polskim w Bydgoszczy (1978–1980).

Od 1980 r. Słociński był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Baj Pomorski w Toruniu. Wprowadził tam innowacyjny model sceny edukacyjnej, który dążył do kształtowania postaw widzów dziecięcych poprzez starannie dobrany repertuar oraz Teatrzyk Ożywionej Lektury. Pod jego przewodnictwem zmodernizowano teatr, ściągając do zespołu absolwentów szkół teatralnych, a także przywrócono tradycję festiwalową, organizując trzy edycje Spotkań Teatrów Lalek Polski Północnej.

W późniejszych latach Słociński był członkiem Rady Artystycznej Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora oraz Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Teatrów Polski Północnej. W 1989 r. przeszedł na emeryturę, ale wciąż pozostawał aktywnym doradcą dla instruktorów w ruchu amatorskim i jurorem Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W 2003 roku zasiadł w Radzie Festiwalowej Międzynarodowych Toruńskich Spotkań Teatrów Lalek, która organizowała jubileuszową edycję festiwalu.

Antoni Słociński odszedł z tego świata, a jego miejsce spoczynku znajduje się na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Toruniu (sektor XIIA4_9-3-27).

Odznaczenia

Antoni Słociński, w swojej karierze, otrzymał szereg prestiżowych wyróżnień, które świadczą o jego znaczącym wkładzie w życie kulturalne i społeczne. Poniżej przedstawiamy szczegółowy wykaz jego odznaczeń:

  • krzyż oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 2010 roku,
  • srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadany 12 września 2005 roku,
  • medal 10-lecia Polski Ludowej, otrzymany 28 stycznia 1955 roku,
  • medal „Za zasługi dla Miasta Torunia” na wstędze, przyznany w 2013 roku.

Przypisy

  1. Medal Za Zasługi dla Miasta Torunia na wstędze. torun.pl. [dostęp 01.03.2024 r.]
  2. Antoni Słociński, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (autorzy) [dostęp 22.05.2020 r.]
  3. GROBONET - wyszukiwarka osób pochowanych - Cmentarze Komunalne w Toruniu [online], torun.grobonet.com [dostęp 22.05.2020 r.]
  4. MKiDN - Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis [online] [dostęp 22.05.2020 r.]
  5. M.P. z 2011 r. nr 21, poz. 225
  6. M.P. z 1955 r. nr 103, poz. 1410 na wniosek Ministra Kultury i Sztuki, s. 1655.

Oceń: Antoni Słociński

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:9