Jerzy Edmund Cieślak, urodzony 26 lutego 1941 roku w Miechowie, to postać wyróżniająca się w polskim życiu publicznym. Zmarł 25 kwietnia 2004 roku, pozostawiając po sobie znaczący wkład w politykę kraju.
Był nie tylko politykiem, ale również wykształconym lekarzem, co sprawiło, że jego działalność obejmowała zarówno sferę medyczną, jak i polityczną. Cieślak pełnił funkcję senatorem, zdobywając zaufanie wyborców w trzech kadencjach, a mianowicie III, IV oraz V, co jest dowodem na jego aktywne i wpływowe zaangażowanie w życie społeczne oraz polityczne Polski.
Życiorys
Jerzy Cieślak to osoba o bogatym życiorysie, która ukończyła studia na Akademii Medycznej w Białymstoku. Jego specjalizacja dotyczyła medycyny ogólnej oraz organizacji ochrony zdrowia. Już podczas studiów angażował się w działalność kulturalną, jego talent został doceniony, gdy otrzymał nagrodę ministra kultury i sztuki za reżyserię na I Festiwalu Małych Form Teatralnych we Wrocławiu w roku 1963.
W trakcie swojej kariery zawodowej, Cieślak pracował jako lekarz wojewódzki oraz dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze. Dodatkowo zajmował się pracą jako regionalny inspektor orzecznictwa lekarskiego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Zdrowotnego. W swojej działalności społecznej pełnił funkcję prezesa wojewódzkiego zarządu Polskiego Czerwonego Krzyża w Jeleniej Górze oraz wiceprezesa Zarządu Głównego PCK.
Jerzy Cieślak był również aktywnym publikującym w prasie. Jego artykuły ukazywały się w renomowanych tygodnikach takich jak „Służba Zdrowia”, „Życie Literackie”, „Gazeta Robotnicza” i „Wieczór Wrocławia”. Był autorem wielu prac dotyczących medycyny klinicznej oraz społecznej.
W latach 1976–1990 był zaangażowany w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a na przełomie lat 90. zasiadał we władzach Polskiej Partii Socjalistycznej. W 1999 roku związał się z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, gdzie z ramienia tej partii uzyskiwał mandaty senatorskie w 1993 i 1997 roku reprezentując województwo jeleniogórskie, a w 2001 roku po raz trzeci w okręgu legnickim.
W Senacie V kadencji Cieślak pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia oraz przewodniczył senackiej Polsko-Japońskiej Grupie Parlamentarnej. Jego zaangażowanie w życie polityczne kraju obejmowało także działalność w delegacji Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE. Niestety, zmarł w trakcie swojej kadencji, a jego miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu komunalnym w Jeleniej Górze.
Przypisy
- Główny cmentarz w Jeleniej Górze. cmentarz.jgora.pl. [dostęp 28.05.2024 r.]
- Biogram na stronie Senatu (V kadencja). [dostęp 21.08.2021 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Kalman Sultanik | Zbigniew Krzysztoforski | Piotr Wojciechowski (burmistrz) | Ewelina Owczarska | Bronisław Grosser | Jerzy Drożdż | Zbigniew Nowak (polityk)Oceń: Jerzy Cieślak