Zbigniew Krzysztoforski


Zbigniew Krzysztoforski to postać, która na stałe wpisała się w karty historii Polski. Urodził się 8 stycznia 1920 roku w Miechowie, a swoje życie publiczne związał z polityką, stając się istotnym członkiem systemu rządzącego w PRL.

Był posłem na Sejm w trzech kadencjach, V, VI oraz VII, co świadczy o jego aktywności i wpływie na ówczesne wydarzenia polityczne. Zmarł 21 sierpnia 1977 roku, pozostawiając po sobie ślad w historii lokalnej oraz krajowej.

Życiorys

Zbigniew Krzysztoforski ukończył Technikum Rolnicze w Suchodole. Podczas niemieckiej okupacji aktywnie uczestniczył w działaniach obronnych na ziemi miechowskiej, walcząc w szeregach Batalionów Chłopskich. Po zakończeniu II wojny światowej zaangażował się w pracę w instytucjach związanych z rolnictwem.

W 1947 roku osiedlił się w Kluczborku, gdzie objął stanowisko inspektora w Powiatowym Zarządzie Związku Samopomocy Chłopskiej. Następnie piastował funkcję kierownika Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa w Radzie Narodowej w Kluczborku. W tym okresie zasiadał również w prezydium Powiatowej Rady Narodowej, mając istotny wpływ na lokalne decyzje dotyczące polityki rolnej.

W latach 1950–1967 Zbigniew Krzysztoforski kontynuował swoją karierę w Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Katowicach. W 1955 roku ukończył zaoczne studia w Wyższej Szkole Rolniczej w Krakowie, zdobywając tytuł inżyniera rolnictwa. Jako osoba aktywna w polityce, przez wiele lat przewodził Powiatowemu Komitetowi Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w Kluczborku.

Od 1967 roku, aż do końca swojego życia, sprawował funkcję prezesa Wojewódzkiego Komitetu partii w Katowicach, a w 1969 roku został członkiem Naczelnego Komitetu ZSL. W kolejnych latach, zdobył mandat posła na Sejm PRL w 1969, 1972 i 1976 roku, reprezentując okręgi Częstochowa (dwukrotnie) i Bytom. W pierwszych dwóch kadencjach zasiadał w Komisji Planu Gospodarczego, Budżetu i Finansów, a w trakcie VII kadencji przeszedł do Komisji Górnictwa, Energetyki i Chemii.

Zmarł w trakcie kadencji i został pochowany w Katowicach na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza.

Odznaczenia

Wśród licznych osiągnięć Zbigniewa Krzysztoforski możemy dostrzec szereg prestiżowych odznaczeń, które świadczą o jego zaangażowaniu oraz wkładzie w rozwój kraju.

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Srebrny Krzyż Zasługi,
  • Krzyż Partyzancki,
  • Medal 30-lecia Polski Ludowej,
  • Medal 10-lecia Polski Ludowej (1955).

Oceń: Zbigniew Krzysztoforski

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:6