Tadeusz Jan Sulima, urodzony 15 listopada 1919 roku w Miechowie, a zmarły 31 grudnia 2015 roku we Wrocławiu, był znakomitym przedstawicielem dziedziny inżynierii elektrycznej. Jako profesor Politechniki Wrocławskiej, posiadał bogate doświadczenie oraz autorytet wśród swoich studentów i współpracowników.
Jego osiągnięcia obejmowały specjalizację w inżynierii materiałowej oraz w zakresie elektroizolacyjnych tworzyw sztucznych, co czyniło go ekspertem w tej kluczowej dziedzinie. Jako doktor habilitowany inżynier elektryk, Tadeusz Sulima znacząco przyczynił się do rozwoju technologii oraz edukacji w Polsce.
Życiorys
„Tadeusz Sulima był żołnierzem kampanii wrześniowej 1939 roku, który wziął udział w bitwie pod Mławą, gdzie został ranny podczas obrony Warszawy. W czasie II wojny światowej aktywnie uczestniczył w ruchu oporu ZWZ-AK, lecz w 1942 roku został aresztowany przez radomskie Gestapo. Jego życie naznaczone było trzema latami przetrwania w obozach koncentracyjnych takich jak Auschwitz, Gross-Rosen, Sachsenhausen oraz Buchenwald. Udało mu się przetrwać ewakuację obozu oraz pieszy powrót do Polski.
Po wojnie, Tadeusz Sulima ukończył Politechnikę Wrocławską jako absolwent pierwszego rocznika. Od 1979 roku pełnił funkcję profesora na Wydziale Elektrycznym. Od 1950 roku pracował jako pracownik naukowy w Instytucie Elektrotechniki we Wrocławiu, gdzie w ostatnich latach pełnił funkcję wicedyrektora ds. naukowych. Jego praca koncentrowała się na Katedrze Wysokich Napięć od 1947 roku oraz w IEl OW od 1950 roku.
W 1962 roku uzyskał tytuł doktora nauk technicznych, w 1971 roku doktora habilitowanego, natomiast w 1979 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. Jego działalność naukowa skupiała się głównie na zastosowaniach tworzyw sztucznych w elektrotechnice. Był współzałożycielem szkoły naukowej w dziedzinie Materiałoznawstwa elektrycznego i elektrotechnologii, autorem licznych publikacji oraz prac aplikacyjnych w przemyśle, promując wiele prac doktorskich.
Tadeusz Sulima uczestniczył jako ekspert i delegat Polski w różnych międzynarodowych organizacjach zajmujących się problematyką izolacji elektrycznej z tworzyw sztucznych. Od początku istnienia był członkiem i działaczem SEP na Dolnym Śląsku. W ciągu swojego życia otrzymał wiele odznaczeń, w tym odznaczenia państwowe, kombatanckie, resortowe oraz regionalne. Wśród nich znalazły się m.in.: Krzyż Kawalerski OOP (1978), Krzyż AK, Medal Wojska Polskiego, Srebrny Krzyż Zasługi (1955), Krzyże: Partyzancki i Oświęcimski, Medal za Warszawę oraz Medal KEN.
Tadeusz Sulima był również bratem Stanisława Sulimy. Po śmierci, 5 stycznia 2016 roku, został pochowany na cmentarzu św. Wawrzyńca we Wrocławiu.
Przypisy
- Sulima Tadeusz [online], wsa.dbc.wroc.pl [dostęp 13.04.2020 r.]
- a b Tadeusz Jan Sulima – nekrolog [online], wyborcza.pl, 04.01.2016 r. [dostęp 28.12.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Mieczysław Maneli | Maciej Miechowita | Wojciech Broniowski | Stanisław Otok | Tadeusz Płużański | Zdzisław RudzkiOceń: Tadeusz Sulima