Wiktor Kwapiński


Wiktor Kwapiński, noszący herb Kownia, to postać, która miała znaczący wpływ na życie społeczno-gospodarcze swej epoki. Urodził się w 1883 roku w Miechowie, a swoją długą i interesującą historię zakończył w Międzylesiu, gdzie zmarł 25 października 1957 roku.

W trakcie swojej kariery Kwapiński pełnił wiele ważnych funkcji. Był kanclerzem Kurii Ormiańskiej we Lwowie, co świadczy o jego znaczącym zaangażowaniu w kwestie polskiej diaspory ormiańskiej. Dodatkowo, miał zaszczyt kierować najstarszym lwowskim bankiem „Mons Pius”, który odgrywał kluczową rolę w lokalnej gospodarce.

Jednakże jego życie było również naznaczone dramatycznymi wydarzeniami. Został więziony w syberyjskich łagrach, co stanowiło trudny rozdział w jego biografii i odzwierciedla zawirowania historii, którym musiały stawić czoła wiele osób jego pokolenia.

Życiorys

Ksiądz Wiktor Kwapiński przyszedł na świat w 1883 roku, w rodzinie o tradycjach ziemiańskich. Swoją karierę związał z Kurii Ormiańskiej we Lwowie, gdzie pełnił funkcję ostatniego kanclerza.

W 1933 roku objął stanowisko dyrektora najstarszego banku lwowskiego, znanego jako „Mons Pius”. Jego działalność w bankowości jednak nie była wolna od konsekwencji. W 1940 roku doszło do jego aresztowania przez NKWD, co było efektem jego udziału w operacji przekazywania złota i brylantów polskiemu podziemiu.

W 1941 roku, w trakcie chaosu związanego z wycofywaniem się Rosjan z Lwowa oraz rozpoczęciem wojny niemiecko-sowieckiej, Wiktorowi udało się uciec z więzienia. Po odzyskaniu wolności, powrócił do swoich obowiązków w Kurii Metropolitalnej. Jednakże jego problemy z władzą radziecką nie skończyły się, gdyż w 1945 roku został ponownie aresztowany i skazany na 10 lat pracy w łagrach sowieckich.

Ksiądz Kwapiński zakończył swoje życie 25 października 1957 roku w Międzylesiu. Uroczystości pogrzebowe miały miejsce 29 października w Miechowie, po czym jego ciało zostało pochowane w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafialnym.


Oceń: Wiktor Kwapiński

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:12